„Książka jest jak ogród” to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Hasło zostało zainspirowane starym chińskim przysłowiem: „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”.
W ramach obchodów 7 czerwca uczniowie klasy 2b uczestniczyli w zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie. Na początku zajęć uczniowie starali się odpowiedzieć na pytania: Jak rozumieją hasło tegorocznego Tygodnia czytania? Czy książkę można rzeczywiście porównać do ogrodu? Następnie uczniowie wysłuchali przygód Żubra Pompka. To był tylko przedsmak tego, co na zajęciach czytelniczych w bibliotece czekało na uczniów. Pani Małgosia przygotowała dla dzieci wiele zadań z kodowania, z którymi uczniowie rewelacyjnie sobie poradzili. Na koniec niespodzianka – zabawa kodowanie na dywanie.
Było cudownie, magicznie, z mnóstwem fantastycznej zabawy.
Dzień pszczoły
20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół.
Z tej okazji 19 maja w bibliotece przeprowadzone zostały zajęcia dla dzieci przedszkolnych, których celem było budzenie świadomości na temat pożyteczności pszczół. Wszystkie dzieci przyszły ubrane w kolorach żółto-czarnych.
Tego dnia przedszkolaki miały okazję spotkać się pszczelarzem, który w ciekawy sposób opowiadał o tym jak wygląda ciężka praca pszczółek, w jaki sposób powstaje miód oraz, jak należy opiekować się pszczołami. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały opowieści, a następnie oglądały narzędzia pszczelarza niezbędne do pracy. Zabawy ruchowe, muzyczne, zagadki, rebusy, działania matematyczne podkreśliły atrakcyjność zajęć. Ponadto przedszkolaki wykonały piękne prace plastyczne, które zostały zaprezentowane na bibliotecznej wystawce.
Dzień Marchewki
Dnia 4 kwietnia obchodziliśmy w bibliotece nietypowe święto – Dzień Marchewki. Święta takie jak te, to świetna okazja, aby urozmaicić czas spędzony z najmłodszymi, a jednocześnie nauczyć ich czegoś nowego. Jak sama nazwa wskazuje tego dnia królowała oczywiście marchewka, a kolorem dominującym zarówno wśród dzieci jak i nauczycieli był kolor pomarańczowy, natomiast biblioteka zamieniła się w marchewkowe pole.
Spotkanie rozpoczęte zostało przedstawieniem marchewki – jako warzywa, jej zalet, walorów i sposobów wykorzystania. Były zabawy badawcze, zagadki, piosenki, wierszyk Jana Brzechwy z jednoczesnym ilustrowaniem występujących warzyw oraz konkursy: Marchewkowy quiz oraz sprawnościowy - Marchewkowe pole.
Po tańcach i zabawach nie obyło się bez degustacji surówki i soku z marchwi, chrupania surowej marchewki i delektowania się ciastem marchewkowym. Śmiechu i zabawy było co niemiara – ale właśnie o to chodziło żeby ten dzień był inny od wszystkich – pomarańczowy – marchewkowy – zakręcony. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będę zdrowe i uśmiechnięte.
Był to dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę pod różną postacią polubili!
Dzień Wody
22 marca przedszkolaki świętowały w bibliotece Dzień Wody. Dzieci wieloma zmysłami doświadczały kontaktu z wodą i eksperymentowały z nią. Przedszkolaki uczyły się nazywać cechy wody, określanie jej koloru, smaku, zapachu, prowadziły doświadczenia badające jej właściwości, poznały obieg wody w przyrodzie. Obserwowały, które przedmioty pływają, a które toną w wodzie. Podczas zajęć rozwiązywały również zagadki słuchowe, wsłuchiwały się np. w szum fal, odgłosy padającego deszczu i kapiącej wody. Nie zabrakło też ciekawych zabaw ruchowych: dzieci tańczyły w rytm muzyki i falując niebieskimi tasiemkami naśladowały ruch fal rzeki. Następnie tworzyły deszcz z pary wodnej, rozpuszczały w miskach z wodą cukier i sól wykonując doświadczenie „Magiczne jajko”.
Na zakończenie zajęć dzieci z grupy 6-latków stworzyły z niebieskich pasków bibuły morze, a potem wystarczyło przykleić wykonane rybki, które mogły pływać, pływać!
Święto Wody było wspaniałym, radosnym dniem, który obfitował w atrakcje i wydarzenia. Przypomniałam również dzieciom, jak ważną rolę w naszym życiu pełni woda.
To były świetne zajęcia i wspaniała zabawa!!!
Spotkanie z Teatrem Kamishibai
W poniedziałek 6 marca do przedszkolaków z grupy 4-latków zawitała pani Asia wraz z wyjątkowym teatrem. Wyjątkowym, bo japońskim. Teatr o tajemniczej nazwie Kamishibai, to teatrzyk w drewnianej skrzyneczce, niezwykle oryginalne połączenie książki ilustrowanej z teatrem. Statyczne obrazy ożywają w trakcie snucia opowieści, dopełniając walor literacki przedstawienia. Przedszkolaki po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania. Na początku zastanawiały się, w jaki sposób drewniana skrzynka stanie się teatrzykiem. Po wypowiedzeniu zaklęcia kłódeczka została zdjęta i otworzyły się drzwi do tajemniczego świata teatru. Całkiem nowe doświadczenie sprawiło, że dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały opowieści Beaty Gabrat o Kotce Psotce. Następnie wzięły udział w zabawie ruchowo-naśladowczej „rób to co kotek” mającej na celu prawidłowe nazwanie części ciała kotów.
Jesteśmy pewni, że to nie ostatnie spotkanie z teatrzykiem Kamishibai w przedszkolu!
Pasowanie na czytelnika
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać.
W tym roku szkolnym na uroczystym pasowaniu klasy pierwsze gościły w bibliotece w dniu 8 lutego. W pierwszej części uroczystości pierwszaczki otrzymały garść informacji na temat regulaminu wypożyczania i zasad postępowania z książkami oraz o zasadach zachowania w bibliotece. Aby zostać czytelnikiem naszej szkolnej biblioteki, uczniowie musieli wykonać szereg zadań oraz wykazać się wiedzą i różnymi umiejętnościami – rozwiązywali zagadki, zagrali w bajkowe memory oraz grę „O jakiem bajce myślę?”
Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki.
Na pamiątkę uczniowie otrzymali na zakładki do książek oraz wyprawkę „Pierwsze Abecadło” ufundowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Ma zachęcić pierwszaków do rozpoczęcia niezwyklej przygody czytelniczej. Życzymy udanych przygód czytelniczych!
DZIEŃ HERBATY
W dniu 15 grudnia w bibliotece obchodziliśmy Dzień Herbaty. Tego dnia dzieci dowiedziały się gdzie rośnie herbata, jak powstaje i jak należy ją parzyć, by wydobyć z niej pełny smak. Przedszkolaki wysłuchały kilku ciekawostek o rodzajach i plantacjach herbat, poznały sposoby prawidłowego parzenia i picia, dodatki, przedmioty i naczynia pomocne przy parzeniu herbaty. Zorganizowaliśmy prawdziwy ceremoniał parzenia herbaty. Poznaliśmy historie herbaty, wiemy w jaki sposób trafiła do torebek. Nie zabrakło zabaw badawczych i eksperymentów „W jakiej wodzie zaparzy się herbata?”, „Do czego służy zaparzacz?”, „Co to jest yerba mate”. Za pomocą zmysłu węchu dzieci rozpoznawały różne rodzaje herbat i chętne delektowały się smakiem kilku herbat. Przedszkolaki wysłuchały także bajkę CH.H. Andersena – „Dzbanek do herbaty”. Nie zabrakło zaparzania herbaty, a także degustacji z pysznymi herbatnikami. Było dużo wrażeń.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Jest to tradycja kultywowana w naszej bibliotece od wielu, wielu lat.
Każde dziecko przyszło do biblioteki ze swoim przyjacielem – misiem i zostało zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dzieci poznały historię powstania pluszowej zabawki, znane i lubiane misie, rozwiązywały zagadki muzyczne, bawiły się przy misiowych piosenkach, układały puzzle, liczyły, segregowały.
Ten dzień pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy, a zabawa była doskonała.
Mam nadzieję, że to wielkie misiowe święto zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
Z chęcią powtórzymy misiowe zabawy za rok.
Dzień Kredki
We wtorek 22 listopada obchodziliśmy w bibliotece szkolnej Dzień Kredki.
Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji w każdej grupie odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej.
Przedszkolaki słuchały wierszy i opowiadań, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje oraz obejrzały krótki film „Jak powstają kredki Bambino”. Kredki zostały także wykorzystane do zabaw matematycznych, rytmicznych oraz ruchowych. Dzieci tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju, porównywały ich liczebność, układały sudoku oraz kredkowy rytm. Bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”, brały też udział w zabawach muzyczno-ruchowych.Tego dnia dzieci malowały wybranymi przez siebie kredkami na dużych powierzchniach. Bardzo zaangażowały się w tworzenie swoich prac i dlatego powstały prawdziwe dzieła sztuki.
16 listopada przedszkolaki z grupy 5-latków wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie. Dzieci wzięły udział w zajęciach z okazji Dnia Pluszowego Misia. Dla przedszkolaków była to pierwsza wizyta. Dzieci były zaskoczone ilością książek znajdujących się na półkach bibliotecznych regałów, miały możliwość przejść między regałami oraz spróbować swoich sił, aby kręcąc kołem rozsunąć ciężkie regały. Uff!!! Było ciężko.
Bardzo uważnie wysłuchały opowieści o Złotowłosej i trzech niedźwiadkach, którą pani bibliotekarka przedstawiła wykorzystując teatrzyk Kamishibai. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zaproponowanych zabawach, rozwiązywały zagadki. Najwięcej emocji dostarczyły dzieciom multimedialne urządzenia znajdujące się w bibliotece – magiczna ściana i magiczny dywan. Te wyjątkowe narzędzia pracy, dostarczyły nieograniczonej rozrywki i stymulowały dzieci przez aktywny ruch i radosną zabawę. Dzieci z zaangażowaniem pokonywały wszystkie zadania. Zabawa była doskonała, czas tak szybko upłynął, szkoda było wracać.
Na pożegnanie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.
Dnia 7 października 2022r. świętowaliśmy w naszej szkole XXIV Ciechanowską Jesień Poezji. Z tej okazji gościliśmy pana Dariusza Więcławskiego – pisarza, poetę, autora książki Ciechanów – Ukrainie.
Po ciekawym opisie swojego życia, autor zaprezentował uczniom kilka własnych dzieł o różnorodnej tematyce, nie zabrakło tematu miłości, zarówno szczęśliwej, jak i dawno zapomnianej. Niesamowicie wzruszający i chwytający za serce okazał się wiersz, który poeta zadedykował swojej mamie.
Zapytany o rady dla początkujących, podpowiedział, by tworzyć z serca, pisać o swoich uczuciach i przeżyciach i nie poddawać się, jeśli sukcesy nie przychodzą od razu.
Jesienią, jesienią
Sady się rumienią:
Czerwone jabłuszka
Pomiędzy zielenią:
Czerwone jabłuszka,
Złociste gruszeczki
Świecą się, jak gwiazdy,
Pomiędzy listeczki…
W dniu 22.10.2022r. przedszkolaki z grupy 6-latków spotkały się w bibliotece na głośnym czytaniu wierszy o jesieni. Czytanie poezji rozwija osobowość w zabawny i ekspresyjny sposób.
Do zabawy włączyli się również uczniowie przebywający w czytelni po skończonych zajęciach.
A jak dzieci bawiły się z poezją? Zapraszam do galerii.
Dzień Kropki
Dzień Kropki to niezwykłe święto, to przede wszystkim święto kreatywności. Tego dnia dopuszczalne są wszystkie zabawy, które pobudzają wyobraźnię i aktywizują dziecko do działania.
W tym dniu tak się bawiliśmy…
Wakacje z książką
Wakacje to był idealny czas na czytanie, a książkę zawsze można było zabrać ze sobą – bez względu na to, gdzie się wypoczywało…
Podczas zajęć czytelniczych uczennice z klasy 3 plastycznie zaprezentowały, w jakie miejsca zabierały ze sobą książkę...
Galeria zdjęć
brak danych