Pasowanie na czytelnika
Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Dlatego też ślubowanie przyszłych czytelników z klasy I, które odbyło się 28 lutego 2018 r., było dla nich ogromnym przeżyciem.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Spotkanie zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika ogromną książką przez panią dyrektor oraz wypożyczenie pierwszej lektury. Następnie uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz "prośbami książki". Nasi nowi czytelnicy otrzymali interesujące zakładki do książki, a pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka z pewnością będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Konkurs czytelniczy "Kubuś Puchatek i przyjaciele"
Dnia 15 lutego 2018 roku w bibliotece odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy pod tytułem "Kubuś Puchatek i przyjaciele". Jego celem było sprawdzenie stopnia umiejętności czytania ze zrozumieniem książki pt. "Kubuś Puchatek" oraz kształtowanie umiejętności przekazywania przez uczniów zapamiętanych wiadomości. W konkursie rywalizowały między sobą trzyosobowe drużyny, reprezentujące klasę II w składzie Julia Pawłowska, Joanna Przybyłowska, Lena Niemierzycka, klasę IIIa – Izabela Kardaś, Maja Smolińsa, Agata Antczak i klasę IIIb - Zofia Różycka, Oliwia Skoneczna, Antonina Falkowska.
Podczas zmagań konkursowych trzeba było wykazać się dobrą znajomością cech oraz przygód Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Uczennice odpowiadały ustnie na wylosowane pytania, zagadki, rozwiązywały krzyżówkę i wykreślankę, kojarzyły rekwizyty z odpowiednią przygodą, układały puzzle oraz odgadywały cytaty i zagadkę muzyczną. Poziom przygotowania był bardzo wysoki, walka była wyrównana i tylko niewielką różnicą punktów zwyciężyła drużyna z klasy IIIb.
Konkurs przebiegał w sympatycznej atmosferze, uczennice wykazały się bardzo dobrą znajomością lektury. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie p. dyrektor H. Pniewska, p. M. Wronka i p. M. Wolska.
Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami oraz drobnymi upominkami – kubusiowy zestaw piśmienniczy. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
Czwartoklasiści w Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie
W czwartek, 15 lutego, uczniowie klas czwartych uczestniczyli w wycieczce do Ciechanowa do Biblioteki Pedagogicznej. Dzięki uprzejmości pracującej tam pani, poznali oni tajniki funkcjonowania tejże biblioteki. Mogli zobaczyć jak wygląda elektroniczny katalog księgozbiorów i w jaki sposób z niego korzystać. Najwięcej emocji wzbudziła jednak wyprawa do magazynów biblioteki, gdzie znajdują się ruchome regały. Na zakończenie, czwartoklasiści wspólnie rozwiązali krzyżówkę, wysłuchali wiersza "Skarga książki" oraz otrzymali upominki w postaci zakładek. Uczestnicy wycieczki, po złożeniu przysięgi, iż zawsze będą szanować książki, opuścili bibliotekę i w doskonałych humorach wrócili do szkoły.
W Domu Pomocy Społecznej w Krubinie
13 lutego, w ostatni dzień karnawału, uczniowie z koła teatralnego odwiedzili mieszkańców DPS w Krubinie. Nasza współpraca trwa już wiele lat i co roku jesteśmy bardzo ciepło przyjmowani. Tym razem mogliśmy się zaprezentować w sztuce teatralnej pt. "Czerwone Kapturki". Usłyszeliśmy słowa uznania dla naszych teatralnych poczynań i otrzymaliśmy prezenty - piękne maskotki wykonane przez mieszkańców na zajęciach terapii. Pani Dyrektor oprowadziła nas po Domu, zwiedziliśmy warsztat, w którym wykonywane są rękodzieła oraz salę komputerową. Czekał na nas też słodki poczęstunek.
"Ja i mój przyjaciel - miś"
24 listopada nasza biblioteka już po raz jedenasty wypełniła się przedszkolakami, które w towarzystwie pań bibliotekarek, swoich wychowawczyń, a przede wszystkim ukochanych pluszowych misiów, przyszły świętować Światowy Dzień Pluszowego Misia. Do zabawy dołączyły również "prawdziwe misie", zaproszone mamy naszych przedszkolaków – pani Katarzyna Pawłowska oraz pani Malwina Wojdowska – Sochowicz, a także pani dyrektor Hanna Pniewska.
Impreza rozpoczęła się od rozstrzygnięcia ogłoszonego wcześniej konkursu "Mamo, Tato zróbmy misia!" Jury po obejrzeniu wszystkich prac dzieci, nie było w stanie wybrać tego najpiękniejszego. W związku z tym, wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, które wręczyła Pani Dyrektor.
Kiedy konkursowe emocje opadły, mogła rozpocząć się zabawa. Przedszkolaki śpiewały, tańczyły, rozwiązywały zagadki. Wspólnie układaliśmy misiowe puzzle, a także budowaliśmy domki dla misiów. Zaproszone niedźwiadki opowiedziały dzieciom skąd właściwie wzięła się zabawka – miś, a jedna z zaproszonych mam przeczytała opowiadanie o Misiu Uszatku.
Śpiewom, tańcom i zabawom nie było końca, ale wszystko co dobre szybko się kończy. Na zakończenie imprezy przedszkolaki złożyły Przysięgę Prawdziwych Przyjaciół Pluszowych Misiów, po której każdy z nich otrzymał pamiątkową odznakę. Na gości czekał oczywiście słodki poczęstunek. Szczególnym smakołykiem okazały się ciasteczka z miodkiem. Hmm, pycha! Już nie możemy doczekać się następnego Święta Pluszowego Misia.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby uświadomić sobie, że bajki są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Ich bohaterowie pomagają zrozumieć otaczający świat, dostarczają bogatych przeżyć, pobudzają wyobraźnię, uczą. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.
Nasza szkoła również włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Organizacją bajkowego święta, które odbyło się 13 listopada, zajęły się nauczycielki biblioteki szkolnej. Uczniowie klas I - III przebrani za ulubione postacie bajkowe, z ulubionymi pluszakami - bohaterami bajek, uczestniczyli w spotkaniu z bibliotekarkami Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie, przybyłymi w ramach współpracy z biblioteką szkolną. Dzieci obejrzały przygotowany przez zaproszone panie teatrzyk cieni pt. „Brzydkie Kaczątko”. Klasowi przedstawiciele uczestniczyli w konkursach - układali puzzle, rozpoznawali, z jakich bajek pochodzą prezentowane rekwizyty. Dzieci wykazały się doskonałą znajomością bajek, świetnie poradziły sobie z muzycznymi zgadywankami bajkowymi, dlatego wszyscy otrzymali słodką niespodziankę od zaproszonych gości.
Dekorację w bibliotece szkolnej stanowiły kolorowe prace dzieci, które zostały wykonane na konkurs plastyczny pt. „Moja ulubiona postać bajkowa”.
XXII CIECHANOWSKA JESIEŃ POEZJI
4 października 2017 r. gościem biblioteki szkolnej był poeta Wiktor Golubski, członek Stowarzyszenia Autorów Polskich i Związku Literatów na Mazowszu. W spotkaniu autorskim uczestniczyli uczniowie klasy VII i gimnazjum. Poeta jest laureatem Biesiad Poetyckich. Wydał pięć autorskich zbiorów wierszy. Spotkanie przebiegało w serdecznej i ciepłej atmosferze, a uczniowie mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z polską literaturą współczesną. Pan Wiktor Golubski opowiedział o początkach swojej twórczości, planach na przyszłość oraz odczytał wiersze swojego autorstwa, opatrując je komentarzem. Ich bogata tematyka, inspirowana zwykłą, codzienną egzystencją, jej radościami i smutkami, wzbudziła nie tylko zainteresowanie, lecz i wzruszenie publiczności. Uczniowie mieli wiele pytań dotyczących jego przygody z poezją, na które poeta z chęcią odpowiadał. Autor ofiarował również egzemplarz swoich wierszy dla biblioteki.
Galeria zdjęć
brak danych