Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Ziemi Ciechanowskiej
10 kwietnia 2015 r. wzięliśmy udział w VII edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Ziemi Ciechanowskiej zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 5 w Ciechanowie pod patronatem Muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz z udziałem Biblioteki Regionalnej w Ciechanowie.
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Julia Niska z kl. V oraz Marta Murawska z kl. VIb. Do konkursu przygotowały uczniów p. Ewa Piotrowska i p. Joanna Olszewska.
Konkurs przebiegał w formie rywalizacji drużynowej pomiędzy szkołami. Drużyny losowały zestawy pytań. Każdy zestaw składał się z 5 pytań z zakresu m.in.: etymologii nazewnictwa miast i regionu, wyrażeń gwarowych, dawnych rzemiosł, historii, czasów współczesnych. Oceny wyników konkursów dokonała komisja w składzie pracowników lokalnych instytucji kultury, tj.: p. Piotr Banasiak – Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, p. Barbara Bielasta – Biblioteka Regionalna w Ciechanowie, p. Jarosław Wałaszyk – Muzeum Pozytywizmu w Ciechanowie.
Reprezentacja naszej szkoły okazała się najlepsza i zdobyła I miejsce oraz atrakcyjne nagrody. Gratulujemy!!!W programie obchodów Dnia Regionalnego znalazło sie także zwiedzanie dwóch wystaw. Uczestnicy konkursu mogli podziwiać zbiór fotografii pt.: "Ciechanów wczoraj i dziś", przygotowany przez SP nr 5. Druga ekspozycja dotyczyła losów Ciechanowa w czasie II wojny światowej. Nosiła ona tytuł "Ciechanów w latach 1939-1945" i została udostępniona przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Galę uświetnił koncert Ludowego Zespołu Artystycznego "Mały Ciechanów".
Obchody Dnia Regionalnego w Szkole Podstawowej nr 5 poprzedziła lekcja biblioteczna w Bibliotece Regionalnej zatytułowana "Spacer ulicami starego Ciechanowa". Miała ona miejsce 25.03.2015 r. i również byliśmy na niej obecni. Temat lekcji, którą poprowadziła p. Barbara Bielasta, brzmiał: "Spacer ulicami starego Ciechanowa". Dzięki ciekawej prezentacji multimedialnej odbyliśmy wirtualny spacer po dawnym grodzie Ciechana. Spotkanie było fascynującą lekcją historii i okazało się bardzo pomocne w przygotowaniu się do VII edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Ziemi Ciechanowskiej.
Z okazji Dnia Teatru...
25 marca 2015 r. członkowie szkolnego koła teatralnego spotkali się z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola Językowego "Akademia Krasnoludków" w Ciechanowie z okazji Dnia Teatru.
Wystawili sztukę pt. "Przygody Królewny Hulajnóżki". Szkolny teatr został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, a młodzi aktorzy wzruszyli widzów przekonującą grą i zebrali same pochwały.
W marcu miało miejsce uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników
Na tle dekoracji, w inscenizacji zatytułowanej "Piraci na Książkolandii", wystąpili członkowie Szkolnego Teatru "Bęc". Kapitanem – dobrym piratem, który zabrał widzów na Książkolandię, była Agata Wróblewska. Towarzyszył jej Majtek – Marta Murawska. Dostojnego Neptuna odegrał Maciej Prusiński, zaś zwiewną Pannę Wodną – Julka Wójtewicz. Młodzi artyści udowodnili słowem, że "prawdziwym skarbem każdego człowieka są książki, a w nich zaklęta wiedza". Panna Wodna zaprosiła pierwszoklasistów do wspólnej zabawy, proponując im odgadywanie zagadek dotyczących popularnych postaci z baśni. Później – specjalnie dla najmłodszych, przyszłych czytelników – przedstawiła kolejne punkty regulaminu biblioteki szkolnej.
Majtek i Kapitan na przemian przedstawili życzenia książek, które proszą o ich szanowanie.
Neptun – władca Morza Wiedzy opływającego Książkolandię, odczytał obietnicę, którą złożyli uczniowie klas pierwszych. Tym sposobem stali się pełnoprawnymi członkami biblioteki szkolnej. Obiecali między innymi: "Po książki sięgać z radością, bo czytanie daje wiedzę i jest wielką przyjemnością" oraz "W bibliotece gościć często i pamiętać: biblioteka jest najmilszym w szkole miejscem".
Po przyrzeczeniu pani dyrektor podkreśliła ogromną wartość czytania i dokonała aktu pasowania uczniów na czytelników. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki i wypożyczyły książki.
W Domu Pomocy Społecznej
10 lutego 2015 r. po raz kolejny gościliśmy w Domu Pomocy Społecznej w Krubinie. Umililiśmy czas pensjonariuszom przedstawieniem przygotowanym przez Szkolny Teatr „Bęc”.
Zostaliśmy, jak zawsze bardzo miło przyjęci i zaproszeni do zwiedzenia pracowni, w której odbywają się warsztaty terapii zajęciowej. Złożyliśmy także wpis w księdze pamiątkowej.
Modernizacja ICIM
Biblioteka to nie tylko miejsce pełne książek, to również miejsce rozwijania swoich zainteresowań, wspólnych spotkań na przerwach i po lekcjach. To także wspaniałe miejsce do wspólnych zabaw, odrabiania lekcji, spotkań z ciekawymi ludźmi. Tu można w ciszy i spokoju odpocząć oraz miło spędzić wolny czas.
We wrześniu 2004r. biblioteka szkolna została przeniesiona do nowego pomieszczenia w związku z oddaniem nowo dobudowanej części budynku szkolnego. W ten sposób uczniowie uzyskali lepszy dostęp do księgozbioru, gdyż do tej pory biblioteka znajdowała się w oddzielnym budynku, po drugiej stronie szkoły. Obecnie znajduje się na pierwszym piętrze szkoły i zajmuje duże pomieszczenie podzielone na czytelnię i wypożyczalnię.
W ramach projektu „eIntegracja – Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu” realizowanego przez powiat ciechanowski, w IV kwartale 2014 r. Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej - istniejące w bibliotece szkolnej zostało zmodernizowane. Centrum zostało wyposażone w 12 sztuk sprzętu komputerowego z oprogramowaniem oraz projektor multimedialny i ekran. Ponadto została wykonana nowa sieć teleinformatyczna - elektryczno - logiczna.
W celu szybkiego dotarcia do potrzebnych źródeł informacji, oprócz Internetu oraz programów multimedialnych, czytelnicy mogą skorzystać z katalogów bibliotecznych: alfabetycznego, rzeczowego i tytułowego. Katalog jest głównym źródłem informacji o zbiorach biblioteki. Pozwala zorientować się, czy w zbiorach biblioteki znajduje się poszukiwana książka, jakie tytuły są przypisane do określonego autora lub jakie książki na interesujący czytelnika temat znajdują się w zasobach. Wymienione katalogi są tradycyjnymi katalogami kartkowymi, stanowiącymi zbiór kart katalogowych, umieszczonych w specjalnych skrzynkach. Od roku 2005 równolegle tworzony jest nowoczesny katalog komputerowy, który w przyszłości pozwoli na szybkie, efektywne, wszechstronne i wygodne poszukiwanie potrzebnych materiałów. Obecnie do dyspozycji czytelników naszej biblioteki są na bieżąco prowadzone katalogi kartkowe.
Nasza biblioteka dysponuje także przestronną czytelnią, gdzie obok zbiorów biblioteki dostępne są dla każdego ucznia i nauczyciela czasopisma dziecięce i młodzieżowe oraz pedagogiczne. Tu dzieci często odrabiają zadania domowe wykorzystując zbiory biblioteki, przygotowują się do zajęć i konkursów, a także spędzają wolny czas pogłębiając wiedzę na temat swoich zainteresowań.
Nauczyciele natomiast mogą wykorzystać znajdujący się tu nowoczesny sprzęt multimedialny w celu urozmaicenia swych zajęć lekcyjnych projekcją filmów edukacyjnych. W czytelni dostępne jest także do użytku uczniów i nauczycieli osiem komputerów z dostępem do Internetu. Programy multimedialne oraz Internet są dodatkowym narzędziem pozyskiwania informacji i pogłębiania swej wiedzy. W czytelni odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi oraz przedstawicielami różnych organizacji współpracujących ze szkołą.
NASZE OSIĄGNIĘCIA
Twórczość plastyczna jest bogatym źródłem satysfakcji. Uczy wytrwałości, odpowiedzialności, współpracy w zespole.
Realizacja programu koła plastycznego daje dzieciom możliwość swobodnego działania, ekspresji twórczej. W działaniach uczestniczą uczniowie klas I – VI. Zajęcia odbywają się zarówno w bibliotece jak i w plenerze. Wspólnie odkrywam z uczniami przyjemność tworzenia i cieszenia się uzyskanym efektem. Korzystam z metod aktywizujących uczniów i wykorzystuję różnorodne techniki plastyczne. Serdecznie zapraszam do galerii.
Mikołajki z Fundacją Orange
Obdarowywanie się drobnymi prezentami, w dniu imienin świętego Mikołaja, na stałe wpisało się w naszą szkolną tradycję.
Dzień 6 grudnia jest zawsze długo oczekiwany i przynosi wiele radości.
16 grudnia 2014 r. członkowie koła teatralnego, tradycyjnie odwiedzili dzieci z ciechanowskiego szpitala oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Z okazji mikołajek mali pacjenci Oddziału Dziecięcego Szpitala oraz dzieci ze świetlicy Środowiskowego Ogniska Wychowawczego otrzymali upominki ufundowane przez Fundację Orange.
My natomiast wprowadziliśmy wszystkich w krainę baśni, wystawiając sztukę „Przygody królewny Hulajnóżki”.
Nastrój był iście przedświąteczny. Z twarzy wszystkich obecnych nie znikały uśmiechy, a wspólna zabawa nas bardzo zintegrowała.
W oczekiwaniu na święta
9 grudnia 2014 r. uczniowie klas VI uczestniczyli w warsztatach plastycznych w PCKiSz w Ciechanowie. Wyjazd został zorganizowany w ramach lekcji plastyki przez dyrektor szkoły p. Hannę Pniewską. Zajęcia prowadziła pani Marzanna Bielawska i dotyczyły tradycji bożonarodzeniowych. Uczniowie wykonali aniołki z masy solnej oraz bombki metodą decoupage.
Korzystając z okazji uczniowie zwiedzili również dwie wystawy:- "Manekiny" autorstwa Katarzyny Czajki prezentującą unikatową na skalę światową instalację manekinów,
- wystawę plenerową poświęconą ofiarom stanu wojennego.
Historia wróżb i zabaw andrzejkowych
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się, co spotka ich w życiu. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dni dzień, pełen tajemniczych wróżb i czarów.
Ten wyjątkowy czas miał miejsce w piątek 28 listopada, kiedy to uczniowie wspólnie bawili się w bibliotece szkolnej. Konkursy i wróżby przeplecione były szaloną, dyskotekową muzyką.
Święto Pluszowego Misia
"Święto Pluszowego Misia" – impreza przedszkolna
połączona z akcją "Cała Polska Czyta Dzieciom"
Pluszowymi misiami bawią się dzieci na całym świecie od wielu, wielu lat. Czasem trudno uwierzyć, że maskotkę pluszowego misia wymyślono i po raz pierwszy uszyto dopiero na początku ubiegłego wieku. W 2002 roku z okazji jego setnych "urodzin" ustanowiono międzynarodowy Dzień Pluszowego misia. Światowy Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami.
W dniu 25 listopada dzieci przyniosły do biblioteki swoje ulubione misie, które uczestniczyły z dziećmi w wielu zabawach i konkursach.
Przebieg spotkania:- Powitanie uczestników spotkania – dzieci i ich ukochanych misiów. Dzieci przedstawiają swoich przyjaciół. Każde dziecko otrzymuje misiową opaskę.
- Recytacja zbiorowa wiersza pt. "Miś"
MIŚ JEST MAŁY I PUCHATY
MIS JEST FAJNY I KUDŁATY
MIŚ JEST GRUBY JAK TA KULA
MISIA ZAWSZE SIĘ PRZYTULA
LECZ CZASAMI TEŻ TAK BYWA
ŻE SIĘ O NIM ZAPOMINA
A WIĘC WEZMĘ MISIA CZULE
I DO SIEBIE GO PRZYTULĘ
(wszyscy zebrani przytulają swoje misie) - Zabawa ze śpiewem "Jedna łapka, druga łapka" (na melodię piosenki "Mam chusteczkę haftowaną")
Jedna łapka, druga łapka – dzieci pokazują ręce
Ja jestem niedźwiadek – wskazują siebie
Jedna nóżka, druga nóżka – dzieci wysuwają raz jedną, raz drugą nogę
A tu jest mój zadek – dzieci dotykają pupy
Lubię miodek, kocham miodek – pocierają się po brzuszku
Podbieram go pszczółkom
Jedną łapką, drugą łapką – pokazują raz jedną, raz drugą rękę
Albo ciągnę rurka – naśladują czynności picia przez słomkę - Zabawa "Jestem sobie mały miś".
Jedno dziecko wchodzi do środka koła i mówi:
"Jestem sobie mały miś,
na spacerze byłem dziś.
W lesie tym nie byłem sam,
co robiłem, pokażą wam".
Dzieci pokazują jakąś czynność np. spanie, czytanie książki, jedzenie, a zadaniem kolegów jest odgadnięcie, co miś robił w lesie. Kto odgadnie, jest misiem. - Zabawa – konkurs "Nakarm misia" (zabawa z elementami rzutu i celowania)
Wycięta z kolorowego papieru głowa misia z otworem w miejscu buzi, przypięta na tablicy. Dzieci celują piłeczkami do "buzi" misia. Kto trafi do celu najwięcej razy, ten zwycięża. - Na koniec wszystkie dzieci otrzymały słodkie "małe co nieco" – misiowe żelki.
- Uwieńczeniem obchodów było wysłuchanie utworu literackiego czytanego przez zaproszonego gościa – dyrektor Publicznego Gimnazjum p. Iwonę Sapkowską - "Przygody misia Uszatka" Cz. Janczarskiego.
Spotkanie upłynęło w atmosferze radości i dobrej zabawy. Zabawa była znakomita, wszystkim dopisywał dobry humor, nie brakowało także ochoty do pląsów - szkoda, że dzień minął tak szybko! Do domku dzieci zabrały wrażenia i kolorowanki o misiach.
Święto Biblioteki
W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodziliśmy pod hasłem:
"Biblioteki szkolne - bramy do życia"
Wszelkie działania podejmuję wspólnie z nauczycielem języka polskiego. Opracowałyśmy harmonogram działań, w którym określiłyśmy daty naszych przedsięwzięć.
Przystąpiliśmy do programu ogólnopolskiego "Czytające szkoły" w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" – każdy dzień rozpoczyna się w klasach od czytania uczniom przez 10-15 minut lektur m.in. tych rekomendowanych przez Fundację ABC XXI.
Zgodnie z harmonogramem zorganizowałyśmy w szkole:- wystawę pt. "To już było" – promującą działalność biblioteki przez ostatnie 9 lat. Miała na celu pokazanie, jakie znaczenie ma biblioteka, i co w niej się dzieje.
- akcję zbiórki makulatury "Z makulatury kupimy nowe lektury" - akcja potrwa do marca 2015 r.
- kiermasz książki - "Książka dla każdego", który dn. 06-31.X zorganizowany został dzięki kilkuletniej współpracy z zaprzyjaźnionymi hurtowniami: "Tania Książka" z Tuliszkowa oraz "Drugi tom".
- Wykonałyśmy na korytarzu bibliotecznym gazetkę ścienną oraz "Pociąg z cytatami", które zachęcały do zatrzymania się i wzięcia udziału w akcji "Wyłącz TV. Poczytaj". Miała ona na celu przekonanie całej społeczności szkolnej oraz rodziców do zrezygnowania przynajmniej w jednym dniu z oglądania telewizji i przeznaczenie wolnego czasu na czytanie książek, także tych wypożyczonych z biblioteki szkolnej.
- 30 października 2014 r. odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem książek dla młodego pokolenia panem Krzysztofem Ulanowskim oraz panią Justyną Kubacką – redaktorem naczelnym wydawnictwa IBIS. Uczniowie poznali pracę i zainteresowania pisarza, a pani redaktor opowiedziała "Jak powstaje książka".
Zorganizowałyśmy wycieczki:
- Wyjazd do PCKiSz w Ciechanowie na przedstawienie teatralne "Magia teatru" dla klas IV-VI
- Wycieczkę do Zakładu Poligraficznego "Druk-Serwis" dla uczniów klas IV i V, podczas której zapoznali się oni z pracą drukarza, introligatora oraz poznali proces produkcji książki
- Uczniowie klas I i II odwiedzili Powiatową Bibliotekę Publiczną w Ciechanowie. Pani bibliotekarka opowiedziała im o swojej pracy, zaprezentowała ciekawe książki, przygotowała zagadki, z którymi dzieci świetnie sobie poradziły. Następnie udaliśmy się do redakcji Tygodnika Ciechanowskiego na spotkanie z redaktorem naczelnym - K. Kowalskim, który opowiedział dzieciom o swojej pracy, oprowadził po redakcji. Na koniec odwiedziliśmy księgarnię w celu poszukania odpowiedzi na pytanie – Czym różni się biblioteka od księgarni?
W bibliotece odbywały się cykliczne spotkania z uczniami klasy III:
- 1 października obchodziliśmy Światowy Dzień Muzyki. Zapoznałam dzieci z biografią i twórczością wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina
- 1 października to także Światowy Dzień Ptaków. Nagraliśmy na telefonie z tej okazji z dziećmi audycję radiową na podstawie wiersza: Ptasie radio Juliana Tuwima
Rozstrzygnięto i podsumowano konkurs plastyczny "Okładka ulubionej książki".
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Klaudia Stawińska kl.II
II miejsce – Emilia Grabowska kl. VIa
III miejsce – Natalia Gregorowicz kl.VI
Imprezą, która również cieszyła się ogromnym zainteresowaniem była akcja głośnego czytania w oddziałach przedszkolnych. Najmłodsze dzieci także rozpoczynały dzień od codziennego, rannego słuchania książek czytanych przez nauczycieli. Po lekturze dzieci odpowiadały na pytania, a później kolorowały obrazki.
"Nasza Szkoła czyta dzieciom"
W październiku 2014 r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Czytające szkoły", w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".
Koordynatorem w naszej szkole jest Joanna Olszewska. (naucz. bibliotekarz)
Istotą programu jest codzienne czytanie uczniom dla przyjemności, które skieruje zainteresowania dziecka na książki. Codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika – człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętności jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie przemocy.
Nasza szkoła wybrała wariant prosty wdrożenia programu - codzienne czytanie uczniom przez nauczyciela przez 10 - 15 minut w trakcie zajęć lekcyjnych, w miarę możliwości o stałej porze.
Działania wspierające według harmonogramu – Planowane działania w ramach programu "Czytające szkoły" w roku szkolnym 2014/2015
Galeria zdjęć
brak danych